Happy Homes Ljungbergs färg flyttar till Baggeby

Magnus Eriksson på Happy Homes.
Näringsliv6 juni 2025 kl 03.53

Happy Homes Lidingö butik har under många år legat i Torsvik på Stjärnvägen 1, men i augusti flyttar de till Baggeby, närmare bestämt till Kostervägen.

– Vi skulle omförhandla hyran och det blev för dyrt, säger Magnus Eriksson som äger och driver butiken. I Baggeby är det billigare och det gäller att se om sitt hus tillägger han.

I augusti blir det flytt och vi har redan börjat med förberedelser. Lokalerna är dock redan fina, med nytt golv, ledlampor, nymålat, med mera. Det är gamla bowlinghallens lokaler som varit datacentral under några år och nu kommer vi, säger Magnus.

– Vi har trevliga grannar och ingången blir mellan Suuni Sushi och Hemas Trafikskola och runt hörnet har vi Netfood som vi kommer att göra event tillsammans med.

Happy Homes Lidingö har idag tolv anställda och vi kommer nu när vi får lite större lokaler att bredda vårt sortiment med bland annat lite vardagsverktyg och inredning.

– Magnus säger avslutningsvis, att det ska vara roligt att inreda och göra om sitt hem och det ska prägla den nya butiken, där vi kommer få bättre möjligheter att exponera vårt sortiment. Vi ser fram emot flytten och en ny fas i företagets historia börjar.

Happy Homes har 80 butiker i Sverige med ett stort utbud av färg, tapeter, golv, verktyg och tillbehör från kända varumärken som Beckers, Jotun, Sigma, Caparol, TreStjerner, Anza, Boråstapeter, Duro, Bostik och mycket mer.
Happy Homes funnits i över 60 år, men många av våra butiker har funnits betydligt längre än så. Flera är familjeföretag som hängivet drivits genom flera generationer. Personalen i våra butiker har med andra ord lång och gedigen erfarenhet och kunskap. Happy Homes ingår i koncernen Mestergruppen AB tillsammans med BOLIST, XL-BYGG och Colorama.
Läs mer på www.happyhomes.se

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *