Igår grep polisen två personer efter inbrott i en villa på Bergsätravägen, berättar Lidingös lokalpolis Pontus Enbom för Lidingö Nyheter.
Gärningspersonerna bröt upp en altandörr vid 16-tiden varpå larmet utlöste och kameror filmade dem inne i huset. Flera polispatruller åkte mot adressen och kunde kort efter gripa två personer i närområdet. Männen som stämde väl in på signalementet är nu anhållna.
I nuläget är det oklart vad som har tillgripits.
Äntligen resultat. Nu måste Pontus följa upp och reda ut detta i allmänhetens intresse. Hur gamla är gärningsmännen ? Är det utländska eller inhemska gärningsmän ? Kommer de att begäras häktade ? Är de kända för brottslighet och i så fall vilken ? Detta är sådant som borde vara det viktigaste i polisens information och till slut redovisa domarna. Detta är saker som Pontus i samarbete med förundersökningsledaren/åklagaren kan redovisa.