Nyutbildade scoutledare fick diplom av Kungen

Bild från en äldre diplomering
Lidingö11 maj 2022 kl 04.171

Den 4 maj hölls en diplomeringsceremoni för nyutbildade scoutledare från Scouternas Folkhögskola vid Kungliga Slottet. Av de 44 som tog emot diplom av H.M. Konungen själv, var Stefan Eriksson den som representerade Lidingö.

Utbildningen Värdebaserat ledarskap utbildar dagens och nästa generations ledare och handlar om att lära sig att leva som man lär, att stå upp för sina värderingar och kunna agera utifrån dem i vardagens alla beslut som en god förebild. Under utbildningen tränas deltagarna i att leda grupper, leda för mångfald, och att leda med vinst och värderingar.

Deltagarna har under utbildningen förstärkt sin ledarskapskompetens genom upplevelsebaserat lärande och med stöd från erfarna ledare från näringslivet som agerat mentorer. Bakom utbildningen står Scouternas folkhögskola i tätt samarbete med näringslivet och med stöd av Konungens Stiftelse Ungt Ledarskap.

Stort grattis Stefan, från oss på redaktionen!

Kommentarer

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *