
Ett 50-tal Lidingöbor passade på att i lördags få veta mer om sina föremål. Carl-Gustaf Petersén, tidigare chef för Bukowskis och Henrik Åberg, Bukowskis specialist på möbler och konsthantverk, tittade på föremål av många skilda slag.
– Detta är ett objekt värt att behålla, sa Carl-Gustaf Petersén till den man som kom med ett krus i metall. Det är ett vackert objekt, ta med det till Östasiatiska museet och få hjälp att åldersbestämma det, rådde han.

En liten fin ikon hittade också till museet och Henrik Åberg berättade om föremålet för ägarna.
– Det är en ikon från 1800-talet, sa han. Man ska absolut inte bättra på förgyllningen. Vill man veta mer om ikoner så finns det en mycket fin samling på Nationalmuseum.

Flera klockor fanns också med bland de många föremålen.
– Idag har guldrovor låga penningvärden men höga släktvärden, sa Carl-Gustaf Petersén till den dam som tänkte ge klockan till ett barnbarn. Det tyckte han var ett utmärkt sätt att använda den gamla rovan.

Små kinesiska koppar med sprickor fick underkänt av Henrik Åberg även om motiven var välgjorda.
– Kineserna är allergiska mot sprickor. De anser att det betyder otur, sa han.
Vid dagens slut kunde Henrik Åberg glädja sig åt ett par verkligt fina föremål.

– Jag fick värdera två underbara teckningar av Skum från 1940-talet, 15.000 kronor per styck!



En pickelhuva, en sidenscarves med Picassomotiv och en gammal räknemaskin från tsartidens Ryssland vara bara något av allt det som Lidingöborna plockat fram ur gömmorna.