Hellström Optik blir Lidingö Optikern

Näringsliv6 april 2022 kl 04.51

2014 tog Mia Gyldén Lundqvist över Hellström Optik i Torsvik. Butiken startades av Lars och Barbro Hellström 1984.

– Som en naturlig del i utvecklingen kände vi nu efter 8 år att vi är mer än ”bara” Hellström Optik, utan den lokala Optikern med inriktning på bästa servicen och produkterna med hantverksbiten och kunskapen levande hos personalen, säger Mia.

– Allt fler Lidingöbor väljer oss vilket vi är otroligt glada och tacksamma för. Vi utlyste en tävling på Facebook och Instagram om förslag på ett nytt namn, där Lidingöborna fick komma med förslag.

Det blev många kreativa förslag. Ett av förslagen var Lidingö Optikern. Reklambyrån Fältman & Malmén och Mia Gyldén Lundqvist hade samma namn i tankarna. Därför blev det självklara namnet Lidingö Optikern.

– Vi kommer att bygga om i butiken i sommar, då det behövs ett undersökningsrum till för att kunna ta emot det ökade kundtillflödet. Det kommer även komma upp ny skylt på fasaden och lite annat smått och gott, avslutar Mia.

Läs mer här: www.hellstromoptik.se

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *