Svar på insändare av Jonas Lundgren (V)
Jonas Lundgren delar vår oro för att öppna dörren för högerpopulismen. Där är vi överens. Därför skapades en samverkan i mitten mellan regeringen, Centern och Liberalerna. Det borde inte förvåna V att när partiet gör gemensam sak med M, KD och SD så utnyttjas det. Även inom V finns kritik mot detta. När moderater i populistisk anda blandar ihop gängkrig med resurser till äldreomsorg, bistånd och subventioner för byggande av hyresrätter med hänvisning till stödet i riksdagen, kan det inte stå oemotsagt. Det är beklagligt att V inte kan se åt vilket håll kritiken riktar sig.
På Lidingö har vi en tradition av valteknisk samverkan mellan olika partier för att få en så god representation som möjligt i kommunens beslutande organ. Det är inte en politisk plattform. Utan en sådan samverkan skulle inte V ha några platser alls i nämnder och styrelser. Som oppositionsråd har jag som mål att stärka oppositionen och det politiska arbetet i kommunen. Jag träffar regelbundet oppositionspartier, majoriteten och tjänstemän för att överföra information och möjliggöra samverkan där det går politiskt. Jag träffar såklart även V:s gruppledare Jonas Lundgren.
Miljöpartiet driver en grön politik för ett hållbart samhälle. Vi samverkar i både rödgröna och blågröna styren över hela landet för att driva igenom den politiken. När M kritiserar oss för att vara vänster och V för att vara höger, då visar det att den gröna politikens helhetssyn behövs mer än någonsin.