
Infartsparkeringen i Bodal anses otillräcklig.
Bara du som prenumererar får:
• Över 5000 artiklar i arkivet
• Alla reportage
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning
med oberoende journalistik
Läs denna artikel gratis!
... och du får 5000 andra artiklar också!
... och du får 5000 andra artiklar också!
Prenumerera från
29 kr/månad
29 kr/månad
Första månaden gratis!
Ingen bidningstid
Klicka här
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
En månad i taget
29 kr/månad
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
Årsprenumeration
295 kr/år
(24:50/månad)
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
En dag
49 kr/dag
Engångsbetalning (kort eller Swish)
Erik Öberg, Gruppledare Lidingöliberalerna
Göran Tegnér, Ledamot tekniska nämnden, Lidingöliberalerna
Göran Tegnér, Ledamot tekniska nämnden, Lidingöliberalerna

Klockrent. Även förbättra för cykelpendlaren med saltsopning vintertid. Att ta bort den var märkligt.
Först måste Lidingö lära sig att röja bort snö och IS från trottoarer innan någon saltsopning av cykelvägar skall ske. Alltså det viktigaste utan tvekan är att folk kan GÅ UT och GÅ, cykla kommer bevisligen senare i prioritet, speciellt som väldigt få utövar cykling vintertid om man jämför med hur många som behöver GÅ.
Jag tycker snöröjningen fungerar så jag förstår inte alls resonemanget du har tyvärr.
Kort och dåligt minne:
https://www.lidingonyheter.se/snorojning-sa-har-fungerar-det/
Det fanns sträckor som Aldrig plogades som gång och cykelvägen under Södra Kungsvägen vid Agaplan, vintern 2025-2026, ja tills jag påpekade det – då helt plötsligt plogades det, men det tog nog halva vintern….
Det är för övrigt exakt samma problem i Stockholm City, där snöröjningen skall vara jämställd (vad det nu skall betyda), där det skrivits spaltmeter om icke snöröjda trottoarer och gångvägar.
Anders Bergstedt
30 oktober, 2020 kl. 17:37
Inte ett ord om det viktigaste som är infartsparkering !
Eftersom vi är totalt motarbetade av Stockholm måste vi lösa detta själva och då är egen infartsparkering nödvändig.
ALTERNATIV 1: Jag har tidigare föreslagit att området närmast brofästet på norra sidan skall bli infartsparkering som samtidigt kan utnyttjas av de verksamheter som beskrivs.
Nu är det klart hur det kommer att bli men det tar tid. Då är det lämpligt att redan nu bygga parkeringsplatserna som också blir Infartsparkering !
Det är en utmärkt idé med fler infartsparkeringar!
Tyckte
Jan-Erik Nowacki
Infartsparkeringarna vid Bodal och Vallen borde kunna byggas ut. I Bodal skulle en infart kunna göras i nära anslutning till Bodalsvägen och en utfart från parkeringen göras långt bort mot Larsbergs station. I princip bör hela sträckan mellan ”Baggeby och Larsberg” kunna bli infartsparkering. Vid Vallen bör parkeringen kunna byggas ut upp mot N:a Kungsvägen.