
Idag, den 1 juli, träder riksdagens nya tobakslag i kraft och det är numera olagligt att röka på bland annat alla uteserveringar, inhägnade idrottsplatser och badplatser, perronger och busshållplatser.
Det är inte bara vanliga cigaretter som innefattas av den nya tobakslagen. Även e-cigaretter, vattenpipor och i stort sett all typ av förångning av nikotin eller tobak hamnar under samma kategori.
Då rökförbudet innefattar både uteserveringar och entrér till platser där allmänheten har tillträde kan Lidingö centrum komma att bli mer eller mindre rökfritt. Det är dock inte privatpersonernas ansvar att se till att lagen efterföljs. Det ansvaret ligger på ägaren eller den som förfogar över området.
Om någon röker på en plats där det inte tillåts ska denne först avvisas från platsen. Om personen motsätter sig kan en eventuell böter för olaga intrång tillkomma.
Så skönt! Hoppas vi slipper alla fimpar på marken i fortsättningen.
Ett renare Lidingö hoppas vi på!