Musik och Mingel på Millesgården

Foto: Lidingösidans arkiv
Kultur8 maj 2022 kl 04.02

Rotary Lidingö anordnar en sommarfest på Millesgården den 2 juni.

Mellan klockan 17.00 och 22.00 blir det musik med kända artister som Lidingöborna Martin Stenmarck och Kadiatou, Lidingö Musikskola och stråkkvartetten String Company.

– Vi vill skapa en mötesplats där vi Lidingöbor ges tillfälle att komma samman och känna den samhörighet som en ö-känsla bjuder in till, och i år lämna ett bidrag till Ukraina, berättar Kess Simmasgård som är projektledare för eventet.

Överskottet går oavkortat till Ukraina.

Martin Stenmarck kommer att uppträda tillsammans med Lidingö Musikskola.
Senare på kvällen kommer Kadiatou att uppträda. Hon kom tvåa i Idol för ett par år sedan och har även deltagit i Melodifestivalen.

Det finns möjlighet att delta i en tipspromenad med fina priser från Avanza. Under kväller sker också utdelningen av Rotarystipendiet till de mest ambitiösa och högpresterande musikeleverna.

Millesgården Lanthandel dukar upp en konsertmeny, som kan intas både utomhus och inomhus. I inträdet ingår ett glas rött från vinimportören The Wine and Spirits Collective.

Läs mer på www.musikpamilles.se

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *