Moderaterna och Lidingöpartiet tvingar populär ICA-butik vid Rudboda torg att stänga!

Debatt22 oktober 2025 kl 03.536
Bara du som prenumererar får:
• Över 5000 artiklar i arkivet
• Alla reportage
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
Läs denna artikel gratis!
... och du får 5000 andra artiklar också!
Prenumerera från
29 kr/månad
Första månaden gratis!
Ingen bidningstid
Klicka här
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
En månad i taget
29 kr/månad
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
Årsprenumeration
295 kr/år
(24:50/månad)
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
En dag
49 kr/dag
Engångsbetalning (kort eller Swish)
Har du redan ett konto?
Torgny Sköldborg och Görel Malmström

Kommentarer

  1. Ska det verkligen stå miljöpartiet i rubriken?

    I övrigt är det skrämmande hur planerna går.

  2. Jag måste säga att det är fantastiskt att se det stora engagemanget. Och bra med väldigt kloka synpunkter. Redan nu har företagare tvingats bort från Rudboda och fler är på väg bort, det är en horribel företagspolitik tyvärr.

    Den 4e nov kommer vi i Centerpartiet Lidingö ut till Rudboda för att samtala om just de nya planerna, välkomna
    https://lidingo.se/toppmeny/kulturfritid/evenemangskalender/evenemang/valkommentillsamtalomrudbodatorgsframtid.5.5645eb3f199eaa4e9bca4.html

  3. Beklagar den tidigare felaktiga rubriken som av misstag angav Miljöpartiet i stället för Lidingöpartiet som ansvariga.

  4. Nej, Moderaterna och Lidingöpartiet tvingar inte ICA att stänga i Rudboda. Vi arbetet med en ändring av detaljplanen för att MÖJLIGGÖRA framtida om-och/eller tillbyggnad av ICA butiken samt ytterligare en lokal/butik om 125 kvm.
    Vi har nära samarbete och diskussioner om framtiden med ICA Fastigheter som är vår hyresgäst och har just tecknat ett nytt treårigt hyresavtal med gemensam inriktning på en öppen och bra ICA butik i Rudboda. Så, vi tvingar ingen till stängning eller ombyggnad utan vi möjliggör med den nya detaljplanen.

    1. Ert planförslag är ett akut hot mot en mycket uppskattad affär som underlättar vardagen för tusentals Lidingöbor och väljare.
      Som ordförande i fastighetsnämnden är du också ansvarig för stadens fastighetsbolag. Du vet att butikshuset vid Rudboda torg har ett grovt eftersatt underhåll. Du vet att det krävs stamrenovering, ny el, ny ventilation, ny kyla med mera i butikshuset. Såvitt vi kunnat se och höra finns det inga utredningar som visar att huset har bärighet för en påbyggnad på taket. Ni har inte redovisat vilket underlag ni har för att just butikshuset kan bevaras.
      Att ge ICA möjlighet att först bygga ett nytt butikshus, på ”butikstomten”, hade varit att möjliggöra en fortsatt butiksdrift. Alla förstår att livsmedelshantering och renovering är ett problem. Ni vill helt enkelt låta någon ”annan” ta hand om en ”risig kåk”

      Torgny Sköldborg

  5. Butiken är redan väldigt trång i dag, både för kunder och personal, så jag har svårt att se hur en ombyggnad skulle kunna genomföras samtidigt som butiken hålls öppen.
    Min uppfattning är dessutom att ICA snarare vill bygga en helt ny butik, inte bara bygga om den befintliga. Det vore bra om det kunde klargöras så att alla vet vad som faktiskt planeras.🍀

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *