M och LP tar samtliga nämndordförandeplatser

Stad & Politik20 december 2022 kl 08.27

Under måndagskvällens kommunfullmäktige beslutades om kommunalråd, nämndordföranden med mera för kommande mandatperiod 2023-2026.

Den nya Lidingökoalitionen, bestående av Moderaterna och Lidingöpartiet och som stöds av Sverigedemokraterna, kunde klubba igenom samtliga utnämnningar eftersom de besitter en majoritet i kommunfullmäktige med 32 röster mot 29 (av 61 totalt).

Daniel Källenfors (M) och Anders Paulsen (LP) blir båda kommunalråd, tidigare fanns det fyra kommunalråd. Kommunstyrelsen leds av Daniel Källenfors som ordförande och Anders Paulsen som vice ordförande. De övriga medlemmarna i kommunstyrelsen är tre moderater och två Lidingöpartister, som då får en majoritet på sju ledamöter (totalt 13 ledamöter). De övriga sex platserna tilldelas gruppledarna i oppositionspartierna.

Daniel Källenfors (M) och Anders Paulsen (LP).

Oppositionsråd blir Daniel Larson, Socialdemokraterna.

Här är resultaten för den kommande mandatperioden 2023–2026:

Kommunstyrelsen

Ledamöter:                                                        Ersättare:

Daniel Källenfors (M)                  OrdfPaul Jebsen (M)
Anders Paulsen (LP)             Vice ordfNils-Henrik Tidberg (M)
Peter Lönnqvist (M)Anna-Britta Bergman (M)
Staffan Strömbäck (M)Björn Rosén (LP)
Christer Mohlin (M)Ulf Cederin (LP)
Birgitta Sköld (LP)Jim Kenving (LP)
Lars H Ericsson (LP)Iréne Borgenvik (SD)
Patrik Buddgård (C)Gabor Sebastiani (C)
Daniel Larson (S)Helene Johansson Strömqvist (C)
Suzanne Liljegren (L)Ewa Lantz (S)
Carl-Johan Schiller (KD)Johanna Fastborg-Oddsen (S)
Patrik Sandström (MP)Mattias Reinholdson (L)
Jonas Lundgren (V)Bo Brismar (KD)

Som ordförande i arvodesberedningen fortsätter Pär-Anders Pehrson (M). Där sitter även representanter från alla partier på Lidingö.

Nämnderna

Inom nämnderna blir det större rockader. Eftersom KD och Liberalerna inte är med i styret längre kommer Moderaterna och Lidingöpartiet dela på ordförandeposterna i de olika nämnderna, där Moderaterna tar de fyra av de tyngsta posterna och Lidingöpartiet får två. Den enda som blir kvar från tidigare ledning är Birgitta Sköld (LP) som byter ”departement” från Omsorgs- och Socialnämnden till Miljö- och stadsbyggnadsnämnden.

Kulturnämndens ordförande blir Staffan Strömbäck (M).

Ny ordförande i Miljö- och stadsbyggnadsnämnden är Birgitta Sköld (LP).

Ordförande i Omsorgs- och socialnämnden blir Peter Lönnqvist (M).

Staffan Strömbäck (M), Birgitta Sköld (LP) och Peter Lönnqvist (M).

Ordförande i Tekniska nämnden blir Anders Paulsen (LP).

Fastighetsfrågorna lyfts ut från Tekniska nämnden och bildar en egen nämnd, Fastighetsnämnden, med Anna Britta Bergman (M) som ordförande.

Utbildningsnämnden får Christer Mohlin (M) som ordförande.

Anna-Britta Bergman (M) och Christer Mohlin (M).

Ordförande i Valnämnden blir Johan Ceverin (LP).

Läs mer här:

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *