
Bara du som prenumererar får:
• Över 5000 artiklar i arkivet
• Alla reportage
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning
med oberoende journalistik
Läs denna artikel gratis!
... och du får 5000 andra artiklar också!
... och du får 5000 andra artiklar också!
Prenumerera från
29 kr/månad
29 kr/månad
Första månaden gratis!
Ingen bidningstid
Klicka här
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
En månad i taget
29 kr/månad
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
Årsprenumeration
295 kr/år
(24:50/månad)
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
En dag
49 kr/dag
Engångsbetalning (kort eller Swish)

Interpellationen som C gör om just tillgänglighetsanpassning är mycket viktigt. Bra Sebastian!
Just nu är en betydande målgrupp åsidosatt och motarbetad. Delar av styret som har makt att förändra detta lyssnar inte på målgruppen.
Det är nämligen så att det är just nu en dyr konsult som tagit över ansvaret för tillgänglighetsmediat taltidningen, och kan inte utföra jobbet korrekt.
Detta har dessutom bestämts bakom ryggarna på målgruppen och detta har skett utan upphandling. Det kan betraktas som sabotage mot både målgruppen samt slöseri med skattepengar då det framkommit att det är en freeware lösning, dvs gratis upplägg. Detta måste verkligen stoppas och granskas. Ingen talar om detta men det är för att man inte vill att detta ska belysas. En skandal detta. En kvalitet som ryckt undan för något som kostar mycket mer men där själva mediet är en freeware.
Håller med till 100 procent. Lidingö har tidigare varit pålitligt där man känt förtroende för styrande organ. Nu är det svajigt och det riskerar att bli som en annan icke nämnd kommun, där det gjordes neddragningar på bekostnad av en specifik men viktig målgrupp, där istället pengar gick till icke efterfrågade ljusskygga konsulter som kallades utveckling men som blev ett ras. Det verkar bestämt som om styret har en egen agenda som inte gagnar folket. Riskfyllt. Gott folk- öppna ögonen! Detta klär inte en tidigare så bra ledning. Vad händer?
Bra motion, Gabor! Jag tror bestämt att jag i år ska rösta på Centern. Jag erkänner att jag varit moderat, men med den här konstiga utvecklingen så vänder vindarna. Vi snackar tvärvändning. Ett styre som inte lyssnar på folket är inget bra styre. Heja Centern!