Coronaläget i Lidingö

Lidingö11 december 2020 kl 04.261

Nyhetssajten Newsworthy sammanställer varje vecka en rapport om coronaviruset i Sverige, kommun för kommun och län för län, baserat på statistik från Folkhälsomyndigheten.
På Lidingö har det under den senaste veckan rapporterats 246 nya fall. Det är en nedgång jämfört med den föregående veckan (−15 fall).

Sett till befolkningen har Lidingö haft 512 nya fall per 100 000 invånare, under den senaste veckan. Jämfört med resten av landet är det här en förhållandevis hög nivå.

I hela Stockholms län rapporterades 10 464 nya fall den senaste veckan, vilket är något färre än under den föregående veckan (−6 procent).

Flest fall i Stockholms län (per 100 000 invånare)

KommunNya fall (senaste 7 dagar)Föregående 7 dagarUtvecklingPer 100 000 inv.
Södertälje653630656 
Huddinge607640537 
Lidingö246261512 
Sundbyberg269253510 
Sollentuna376339509 
Nynäshamn139110483 
Tyresö234204481 
Salem8089477 
Botkyrka450485474 
Nykvarn5234467 

En del kommuner rapporterar, vid låga antal, endast att man haft "färre än 15 fall".

Antalet nya fall är klart färre än de var veckan innan i 82 av landets kommuner, men det är fortfarande fler kommuner där antalet fall fortsätter att öka (137 stycken).

Bekräftade fall beror mycket på antalet tester som görs, något som varierat stort under året. Antalet nya patienter som skrivs in på intensivvårdsavdel-ningar ger en klarare bild av hur pressad sjukvården är i Stockholms län och i andra delar av landet. Svenska Intensivvårdsregistret presenterar dessa siffror.

Den senaste veckan har 53 nya covid-19-patienter skrivits in i Stockholms län. Följande graf visar hur inskrivningarna har utvecklats över tid.

Observera att statistiken över IVA-intagningar är på regionnivå. Vi saknar data för Lidingö kommun.

Under vecka 49 rapporterade Stockholms län att 43 personer avlidit med coronavirus (notera att statistiken över dödsfall är också på regionnivå).

Totalt har 2 831 personer i Stockholms län dött med coronavirus sedan pandemins start.

Observera att det finns en eftersläpning i rapporteringen av dödsfall. Antalet för de senaste dagarna är därmed osäkert och kan komma att skrivas upp i efterhand.

Kommentarer

  1. Att IVA-statistik kräver handpåläggning för att redovisas på kommunal nivå är begripligt. Däremot är det enkelt för en statistiker på kommunledningskontoret att utifrån årets dödstal, befolkningspyramid och eventuellt andra demografiska data enkelt plotta överdödligheten i jämförelse med tidigare år. Då kan kommunal- och oppositionsråden redogöra för läget, som vi länge väntat på. Deras tystnad är inte talande för en god omsorg och ledning.

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *