AI-fiasko i Lidingö – synskadade betalar priset

Debatt23 september 2025 kl 03.0928
Bara du som prenumererar får:
• Över 5000 artiklar i arkivet
• Alla reportage
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
Läs denna artikel gratis!
... och du får 5000 andra artiklar också!
Prenumerera från
29 kr/månad
Första månaden gratis!
Ingen bidningstid
Klicka här
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
En månad i taget
29 kr/månad
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
Årsprenumeration
295 kr/år
(24:50/månad)
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
En dag
49 kr/dag
Engångsbetalning (kort eller Swish)
Har du redan ett konto?
Anders Holm
Synskadades Riksförbund SRF Lidingö

Kommentarer

  1. Jag tycker att den fungerar alldeles utmärkt. Dessutom tycker gillar jag att staden involverat oss användarens processen. Riktigt bra gjort. Utvecklingen går framåt och detta känns som rätt väg att gå.

    1. Namnet Anton Nilsson finns inte ens med i listan på de alla synskadade som är drabbade. Jag är anhörig och min mor är rent ut sagt skitförbannad över det mycket amatörmässiga försök till nödlösning efter pausen av den ordinarie taltidningen. Anton Nilsson-är du ett troll? Såklart! Ingen godkänner en dålig talsyntes som sätts ihop av amatörer, där mängder av synskadade varit helnöjda i decennier och senast i somras då sedan en liten sluten grupp bestämde detta usla rakt över målgruppen huvuden. Vi har alla fakta på bordet och detta är en stor skandal för en majoritet av våra synskadade på ön. Enbart ett sätt att ta bort en liten budget och sedan rikta dessa pengar internt. Var dessa småpengar går till är lätt att gissa för gemene hen. Vi är ett stort antal medborgare som redan vet, och utredning pågår i detta nu.

  2. Bra skrivet Anders Holm! Och du har en stor majoritet med dig och bakom dig. Vi är många, både synskadade och anhöriga både på ön och i innerstaden som nu engagerar oss i detta. Allt ska upp på bordet och rannsakas och åtgärdas i form av att detta patetiska försök stoppas och att vi får tillbaka den taltidning vi hade, och det ska belysas att detta förstör en del av vardagen för målgruppen.
    Dom enda som tror sig kunna försvara detta elände är de som själva antingen är del av denna konsult som lovade guld och gröna skogar men som inte ens levererade en fingertutt! Nu har vi alla fått nog och detta ansvar bär nu den interna lilla skara som räknade bort lilla budgeten på den professionella taltidningen och försöker nu ersätta detta med en desperat gratis lösning. Inget funkar bra och det är fel format och det är en dålig syntes som dessutom alla redan har gratis på internet. Icke skyddsvärda! Nu ska vi ha tillbaka den äkta taltidningen. Basta!

  3. Den tidigare taltidningen var mycket bra och det var för att proffs gjorde den. Nu är det ett stort fiasko. Vi anhöriga blir rosenrasande. Vi tar strid. Tack Anders Holm för initiativet. Vi backar upp dig och vi kräver nu att ansvariga träder fram och erkänner sitt misstag och tar tillbaka vår mycket omtyckta taltidning. Den var både bra och levererades i tid och hade rikt relevant innehåll. Man ska aldrig skära i professionell verksamhet där det drabbar en utsatt målgrupp. Gör om och gör rätt!

  4. Jag brukar följa taltidningar då vi har synskada inom släkt och jag har inget emot syntetisk uppläsning när det gäller snabbinfo som målgruppen själva söker på nätet och även i vissa e-bok sammanhang. men man får inte glömma att det är ett sätt att simulera en verklighet. Inget slår en mänsklig röst och riktiga redaktörer. I taltidningssammanhang så måste det vara mänsklig uppläsning då det i produktion görs både tolkningar och infallsvinklar on the fly som specialanpassas redan i själva produktionen då inläsaren och redaktören gör sitt. man kan absolut jämföra en taltidning med radion. Andra kommuners taltidningar som exempelvis Solna har en mycket bra kvalitet, så som Lidingö hade innan sommaren och formaten är alltid det så kallade Daisy formatet, som de erfarna teknikerna skräddarsyr inför varje nummer. Detta är också världsstandard för hela talboks och taltidningsbranchen. Detta har man nu frångått helt. Lösning: Jag tycker att Lidingö Kommun gjorde ett mycket bra drag då man 2022 behöll den kvalitativa taltidning som då var nedläggningshotad. Formatet på den var Daisy och heldigital men med mänsklig inläsning och professionell redaktör. Den taltidningen var absolut skyddsvärd. Det var respektabelt och klokt beslut behålla den kvaliteten 2022.
    Nu har vi ett problem då det inte verkar vara experter som tar fram den syntetiska versionen tyvärr.
    Mitt tips är att de som beslutat detta helt sonika kontaktar de leverantörer som framställde taltidningen innan och försöker komma överens om samarbete. Det skulle vara det allra klokaste draget och det skulle också rädda en behövlig kvalitet för målgruppen. Av hela mitt hjärta så hoppas jag att det blir så då detta även skulle rädda ryktet som delaktig kommun. Detta är definitivt ett avgörande läge för kommunen att sätta en trend för lång tid framöver. Vill man leva med ett svek eller vill man vinna förtroendet tillbaka dubbelt upp? Lidingö har historiskt ett gott rykte som delaktig kommun. Här gäller det att de fåtal som styr verkligen gör det rätta nu. Jag kan bara hoppas och jag stödjer till fullo Anders Holms SRF- inlägg. Han säger sanningen. MVH Per Erik.

  5. Tack för en viktig debattartikel.

    Det visar att något är trasigt på Lidingö när moderatstyret gör förändringar som negativt påverkar nu också synskadade utan en analys av konsekvenserna.

    Vi lägger nu fram en motion så man kan förbättra istället för att försämra med:
    – Bättre röst för taltidningen
    – Använda Daisy som system
    – Gå tillbaka till en bättre sammanfattning

    Slutligen, sluta förstöra taltidningen så att färre använder den.
    Niklas Björklund Centerpartiet Lidingö

    1. Kritiken mot referensgruppen
      Begränsad representation: Kommunen har hävdat att en referensgrupp av ”trogna lyssnare” testat AI-röster och gett feedback. Kritiker menar dock att gruppen var liten och inte representativ för alla synskadade i kommunen.
      ”Ihopsatt för att spara pengar”: Anklagelser har riktats mot att referensgruppen i första hand var ett försök att ge legitimitet åt ett besparingsbeslut. Vissa källor antyder att beslutet fattades ”över huvudet” på de synskadade, utan att de verkliga behoven prioriterades.
      Bristande expertis: Kritiker menar att referensgruppen inte bestod av expertis inom tillgänglighet och taltidningsproduktion. Detta ledde till att avgörande aspekter som korrekt Daisy-format och innehållsförteckning förbises.

  6. Helt rätt Niklas.. Det enda som styret nu kan göra för att överhuvud taget återfå förtroendet och undvika skamvrån när det gäller delaktighet är att se till att den taltidningen som uppskattades och var professionell nu omedelbart kommer igång igen. Ni får helt enkelt krypa till korset och kontakta denna leverantör. Ni har foket mot er om detta och folket ifrågasätter detta skarpt och bryr sig. Detta går dessvärre inte att tysta ner och vänta ut. Folk ger sig aldrig i detta då det gäller skattepengar som nu riktas fel. Detta är magstarkt värre.
    Vi har ringat in de fåtal personer som bakom lyckta dörrar för majoriteten synskadade invånare och övriga bestämt detta. Dessa fåtal väcker nu avsky och åtlöje- Då dom inte ens ger sig till känna och inte heller har någon som är ansvarig.
    Nu är det åtgärd som gäller för dessa herrar- kontakta er riktiga leverantör och låt dom fortsätta sitt proffsiga arbete. Det är nu den enda vägen att gå. Lidingö kommun- visa respekt för alla era invånare- det kan vara ni som blir synsvaga en dag- då vill ni inte höra en taltidning som låter sämre än bussutorpen. Inse att det är redan ute med syntetisk och gratis syntes- Det imponerades man kanske av i millenieskiftet, men inte nu- människor vill ha människor i såväl taltiningar som radio och television. Respektera det.
    Alla om vill kan lyssna här på den billiga talsyntesen som uttalar fel och lyssna även på boktipset i slutet- Det går inte ens att höra vad som sägs i slutet:

    https://taltidning.textalk.se/lyssna/?title=pa_tal_om_lidingo

    Jag kan tipsa om en annan taltidning som är proffsig så som Lidingös
    taltidning var före sommaren:

    https://taltidning.textalk.se/lyssna/?title=trumpeten#1634031

    Jämför!

  7. Mycket bra taltidning från Solna-
    Upptäckte detta: Jag o syrran har föräldrar på ön varav farsan har dålig syn, han lyssnade förut på en taltidning som heter På tal om Lidingö men har nu sågat den helt efter sommaren då den inte ens funkar.
    Detta nedan kom till min kännedom: Några i styret har kört ett eget race och struntat i de som lyssnar vilket inte är så snyggt direkt: Lyssna på det här inlägget:
    Här i en taltidning som görs för folk med nedsatt syn:
    https://lansochriksnytt.se/lans–och-riksnytt-nummer-14-vecka-37-2025/03-lidingo-taltidning-gors-med-ai

  8. Till ansvariga beslutsfattare i Lidingö stad

    Taltidningsproducenternas förening (TTF) har med stigande bestörtning tagit del av den nya AI-genererade versionen av På tal om Lidingö. Vi har också varit i kontakt med flera arga och förtvivlade prenumeranter.

    Tidigare var På tal om Lidingö en traditionell taltidning, redaktionellt producerad av en journalist med målgruppens behov i fokus. Det handlade om att samla, värdera och presentera lokal information på ett sätt som var tillgängligt för personer med synnedsättning – en grupp som ofta är utestängd från de informationskanaler som seende tar för givna.

    Den nya AI-genererade versionen är ett kort och ofta inaktuellt hopkok av information, utan tydlig struktur, innehållsförteckning eller kontaktuppgifter. Dessutom används ett Daisy-format som många i målgruppen inte känner till. Resultatet är en produkt som varken motsvarar målgruppens behov eller den beskrivning som ges på kommunens hemsida och i produktionsbolagets marknadsföring.

    Vi vill vara tydliga: AI är ett kraftfullt verktyg som i framtiden kan komma att stödja produktionen av taltidningar. Men än så länge – och under överskådlig tid – krävs en mänsklig redaktör för att säkerställa kvalitet, relevans och tillgänglighet.

    Att pröva nya vägar är inte fel. Men att ersätta en fungerande taltidning med ett tekniskt experiment, utan att involvera målgruppen, är både oprofessionellt och respektlöst. Prenumeranterna har i praktiken blivit försökskaniner – utan att ha gett sitt samtycke.

    Vi vill också påminna om att Sverige sedan 2009 är bundet av FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning. Den slår fast att alla har rätt till information på lika villkor – en grundläggande förutsättning för ett liv på lika villkor.

    Förra året instiftade Lidingö stad ett Tillgänglighetspris, där en av kategorierna är just information och kommunikation till personer med funktionsnedsättning. Det är ett lovvärt initiativ. Men det är svårt att se hur den nuvarande taltidningen lever upp till de värderingar som priset vill främja.

    Ni kan inte vinna ert eget pris – men ni kan vinna tillbaka målgruppens förtroende. Gör om och gör rätt.

    Med vänlig hälsning,

    Taltidningsproducenternas förening (TTF)
    gm Katarina Möller, ordförande

  9. Klagomål från invånare
    Flera invånare och anhöriga har uttryckt besvikelse och ilska i sociala medier och på lokala nyhetssajter. Några av de främsta klagomålen är:
    Dålig teknisk kvalitet: CD-utgåvor har beskrivits som ”skräp”.
    Bristande tillgänglighet: Den nya versionen ska inte ha korrekt Daisy-format, och det saknas en innehållsförteckning.
    Opersonlig röst: Många tycker att talsyntesen är tröttsam att lyssna på och föredrar den mänskliga, personliga rösten som fanns tidigare.
    Oprofessionellt utförande: Vissa upplever att kvaliteten är så låg att det är svårt att ta innehållet på allvar, med kommentaren att ”tunnelbaneutropen är bättre”.
    Konsekvenser
    Kritikerna menar att synskadade i Lidingö har fått betala priset för kommunens vilja att framstå som en ”AI-kommun i framkant”, och att beslutet visar på bristande hänsyn till den aktuella målgruppen. Många menar att beslutet visar på att Lidingö inte prioriterar tillgängligheten för synskadade och att det hela är ett misslyckat ”fuskprojekt”.

  10. Vart reklamerar man taltidningen? Den är jättedålig, min anhörig får den och hon slänger den direkt.
    Dom hade en jättebra taltidning förut men efter sommaren blev det ju bara nån tråkig robotröst. Och CDskivan funkar inte i uppspelaren som är gjord för speciellt format. Förut var det så bra. Vem har bestämt det här? var hör man av sig? Det här är konstigt.

  11. Jag har också en anhörig som jag hjälper men CD skivan har aldrig fungerat sedan i höstas. VI provade att gå ut på webben men där upprepar sig rubriker och datumen på event stämde inte då det redan hade passerats för flera dagar sedan då den kom ut. Mamma vill inte ha detta längre, hon undrar varför Lidingö kommun har tagit bort något som var så bra. Robotrösten är jättetråkig och väldigt dålig förankring i innehållet för målgruppen enligt min mamma. Jag blev hänvisad till nån mail bara när vi ringde, det är jättedålig service och det verkar inte som att dom vill tala om vem som gör detta. Men hon tar kontakt med Synskadades riksförbund. Verkar inte vara någon som fått frågan ens om denna konstiga ändring från något som var jättebra till numera undermåligt. Vet någon vem som bär ansvaret?

  12. Snälla majoriteten; Tänk om och gör rätt!

    AI-lösningar som inte innebär någon nytta för brukarna är ingen framgång.

    Som ett absolut minumum bör den riktiga taltidningen erbjudas brukarna parallellt med AI-lösningen. Sann Valfrihet!

    En dag kanske AI-lösningen springer ifatt verkligheten men att utsätta många gånger äldre synskadade på detta sätt är inte något staden ska ägna sig åt.

  13. Tommys inlägg stämmer. Det har dessutom framkommit från säkra källor att de som driver detta undviker att svara på frågor om varför inte majoriteten blev tillfrågad och svänger på sanningar om det tekniska formatet, där man nu misstänker att man far med bortförklaringar till haveriet på grund av just besparing och att man dessutom skyltat med besparing, trots att någon ny utvecklingschef inom Omsorg och Socialförvalting försöker bortförklara detta inför SRF. Mycket illa..
    Det värsta är att det inte ens verkar vara någon genuin satsning på AI gällande taltidningen, utan en simpel freeware som enligt säker källa kallas Text to Speach som finns gratis och som ständigt ger hickups. Detta har tydligen analyserats av erfarna produktionstekniker. Det finns ingen redaktör nummera heller som förut som har ansvar och det är ständigt försenade annonser. Jättetrist att lyssna till. CD skivor som inte fungerar visar på en orespekt för målgruppen, där endast så låg kostnad som möjligt styr, och det är det man nu också försvarar. Mycket dålig utveckling och tyder på en nonchalans från styret.. Låt istället proffsen göra sitt jobb. Taltidningen var perfekt före sommaren. SRF motsätter sig även detta bedrövliga substitut enligt anhörig och dom har inte ens blivit tillfrågade om detta. Sån här utveckling ger raserat förtroende till de som styr. Faktiskt obehagligt..

  14. Vi bör kunna kolla med chefen för Omsorg och socialförvaltningen om detta.
    Det är den chefen tillsammans via nån ny utvecklingschef som idogt försvarar sina sparåtgärder, men dom verkar inte säga som det är till berörd målgrupp. Faktiskt riktigt taskigt. Det är sånt stort misstag att dra in på kvalitet och än mer magstarkt att sedan försöka tala över brukares huvuden och tro att dom köper detta om att det skulle vara nytt format när det bara är ett dåligt substitut enligt flera säkra källor och expertis. Granskning behövs. En ruggig utveckling. Tappat förtroende för styret är bara förnamnet.

  15. Ett gott skratt mot Lidingös styrgrupp 2026
    Fick precis kännedom om hur vi hanterar nyårsraketerna. Problemet är att denna tafatta information kom ut flera dagar efter nyår.
    Den som vill skratta gott kan lyssna här.
    https://taltidning.textalk.se/lyssna/index.php?title=pa_tal_om_lidingo#1666327
    Finns massa upprepningar och hickups och att Lidingö firar 100 år.som upprepas senare också på de fattiga 20 minutrar av riktigt meningslös uppläsning av denna gratis-robortöst som verkligen ingen har bett om.
    Detta kostar Lidingö stad skattepengar till en konsult som är okompetent men tar pengarna själv, samtidigt som man använder sig av kostnadsfri talsyntes och nyttjar gratis arbetskraft. Riktigt dåligt och oproffsigt av Lidingös styre. Nu måste detta stoppas och ansvariga rannsakas rejält!

  16. Detta är så magstarkt. Det riktigt symboliserar en fin kostym, en fasad, men där insidan av kostymen är falsk och opålitlig, där de som lyckats genomföra detta enbart haft som agenda att ta bort en kostnad som inte ens är hög, och sen tillskansar sig själva och springer ärenden till konsult kompisar som tar flerfaldigt betalt. Detta måste bort, det är en stor skandal och klär inte Lidingö, då man tidigare profilerat sig som kvalitativ kommun som gynnar delaktighet. Konsulten heter ATEA. Detta visar på dålig smak, girighet och en tro på att man kan lura en stark målgrupp med fasader. Mycket otäck utveckling.

  17. Nytt om detta
    Det har framkommit att 1.4 miljoner nu betalas till en onödig och icke efterfrågad konsult som heter ATEA.
    Det har också framkommit att det inte är någon ai lösning så som det har förklarats som. Tvärt om- det visar sig vara en i princip kostnadsfri lösning för själva framtagandet enligt säker teknisk källa.
    Det är personer inblandade som gått ärenden och krokat arm med säljare för ATEA inom Omsorg och Socialförvaltningen som drivit detta, utan att fråga och utan att konsultera vare sig målgruppen eller expertisen som tidigare gjorde taltidningen. Det har tragiskt nog även förekommit lögner från en ganska nyanställd utvecklingschef, där man försöker försvara detta dåliga beslut.
    Detta har skett bakom lyckta dörrar och har inte delgivits målgruppen och där nu SRF är mycket upprörda över den låga kvaliteten, felaktiga formatet samt obefintliga innehåletl.
    Detta ger en abnormt stor kostnadsökning i helhet för detta fiasko, samtidigt som kvaliteten har nått bottenivå.
    Detta slår hårt mot delaktigheten för en målgrupp som är växande på ön, dvs äldre och synskadade son har betalat skatt och som förtjänar bästa kvalitet och delaktighet.
    Det har gjorts en teknisk genomlysning av det som kommer ut till lyssnarna och det visar sig enligt säker teknisk källa att det inte alls är någon sofistikerad ai, utan ett enkelt kopieringsförfarande från redan nuvarande Lidingö nyheter och redan gamla publicerade artiklar från SRF.
    Granskning är inledd och de som ligger bakom detta måste stå till svars och en omedelbar återgång till professionell taltidning måste nu ske. Avtalet med ATEA måste granskas in i minsta detalj och dras tillbaka.
    1.4 miljoner är mycket pengar och är inget skattebetalare vill slösa bort.

  18. Det finns en vilja att tysta ner sånt här. Det är nu dags att plocka upp den knutna näven ur fickan och istället rannsaka och belysa de som ställt till detta. Och åtgärda. Ofta är det vänskapsrelationer i kombination med okunnighet och en gnutta dålig smak hos en viss ledning som gör att sånt här kan ske. Hur ser upphandlingen ut kring detta? Det står skrivet att det fanns en referensgrupp kring detta men det visade sig att ingen av de berörda någonsin fått föra sin talan. Detta är anmärkningsvärt. Kontrollera vilka som var inblandade i detta och vilka som tjänade på detta. Vilka är involverade i Atea som samtidigt har påverkat styrgruppen i kommunen? Detta tål verkligen att granskas. Skattepengar rinner….

  19. Hur har det gått med detta? Har sett att SRF har tagit upp detta och att inte synskadade fått vara med o bestämma. Vad är det för beslutsfattare som styrt detta mån tro?
    Det är verkligen hög tid att sondera källan till hur tokiga beslut går till och vilka som nu tjänar på det. Detta blev en stor degradering för den målgrupp som påverkades och det brukar vara ekonomiska krafter som drar sånt här, där man inte tar hänsyn, utan bara kör över en viktig målgrupp. Någon som har mandat att kontrollera detta djupare? Konsult kostnader osv?

  20. Hur ser avtalen ut kring detta? Det börjar likna Skolplattformen de Luxe. Vilka är involverade i detta och vilka är de som inte vill diskutera detta? Det här är konstigt.

  21. Tjänstemän som anlitat konsulten måste kunna redogöra i detalj tekniskt hur det skulle framställas för att motsvara kvalitet och vad kostnaden är kring detta specifikt. Neutrala och tekniska tester har gjorts och det ser inte fördelaktigt ut för de som godkänt detta. Det är helt fel format och i en seriös upphandling skulle detta aldrig blivit godkänt. Hur såg upphandlingen ut? Vem godkände?

  22. Detta är nog det sämsta som några tjänstemän inom omsorg och socialförvaltning kokat ihop tillsammans med nån konsult. Detta utan att fråga brukarna. Det är ingen som vill ha detta och det verkar dessutom ha kostat pengar helt i onödan. Synskadades riksförbund har vänt sig mot detta och det är synskadade medlemmar som drabbas. Det här är en viktig vattendelare politiskt- hur vill styret på Lidingö bli respekterade gällande delaktighet?
    Detta måste rivas upp och skrotas. Det är inte seende som ska komma med såna här förslag, utan det är målgruppen som måste ha sista ordet. Nu blev det inte så alls. Mycket dåligt- gör om och gör rätt. Folk som behöver taltidningen är arga..

  23. Håller med dig, Bernt. Jag har anhörig som har slutat lyssna då det inte fungerar.
    Kan någon redogöra för vem som ansvarar för detta? Såhär behandlar man inte människor med behov av fungerande media som har funktionsnedsättning. Substitutet är urkass. Billigt och förlegat. Är det någon som säger att det här är ai? Det där är inte ai, det är en syntess som finns som freeware, det har jag kollat med en expert, då jag blev förvånad över den utomordentligt dåliga kvaliteten och alla fel.. Vad pinsamt.. Ingen har tydligen frågat målgruppen om denna ändring enligt Synskadades förening. Inte bra skött. Backning på detta, styret. Det är valtider- så här behandlar man inte öns människor med funktionshinder.

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *