Staden säger nej till helikopterflygplats på Bergholmen

Bergholmen närmast och Strömsö längst bort i bild. Foto: Wikipedia.
Lidingö7 april 2026 kl 03.54

Miljö- och stadsbyggnadsnämnden motsätter sig planerna på att inrätta en privat helikopter-flygplats på Bergholmen väster om Sticklinge. Trots färre flygresor och nya utredningar bedöms verksamheten strida mot gällande regler.

Planerna på en helikopterflygplats på den natursköna ön Bergholmen möter återigen hårt motstånd från Lidingö stad. Under tisdagens sammanträde i miljö- och stadsbyggnadsnämnden beslutade politikerna att avstyrka ansökan i ett yttrande till Transportstyrelsen.

Beslutet grundar sig framför allt på att en flygplats på platsen anses strida mot gällande detaljplan för området. Detta är inte första gången frågan är uppe på bordet; nämnden har tidigare nekat en liknande ansökan för samma fastighet, Lidingö 4:27.

I det nya förslaget hade sökanden försökt möta stadens kritik genom att sänka antalet årliga flygrörelser från 600 till 498. Ansökan kompletterades även med en specifik bullerutredning och en naturvärdesinventering för att visa på minimal påverkan på närområdet.

Trots justeringarna står nämnden fast vid sitt nej. För Lidingöborna och de boende i närheten av Bergholmen innebär beskedet att staden prioriterar lugnet och bevarandet av gällande detaljplaner framför etableringen av privat flygverksamhet i skärgården.

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *