
Det här var valrörelsens kanske vänligaste debatt. I tisdags ledde Annika Dopping, tidigare lidingöbo och känd TV-profil, ett ovanligt samtal i Stadshusets Gustaf Dalénsal. Lidingö Kulturallians hade inbjudit alla nio partier i kommunfullmäktige till ett samtal om den viktiga kulturen och alla kom. Att tonen var trevlig, ofta lite personlig, hindrade inte att partierna hade olika uppfattningar i flera frågor – dock inte om att kulturen är en viktig del av alla samhällens, inte minst, Lidingös identitet.
Alla var i princip enliga om att Lidingö behöver ha ett kulturhus. Men medan företrädarna för de ledande partierna, Angela Langenskiöld (M) och Anders Paulsen (LP), ansåg att Stadshuset, med vissa förbättringar fungerade bra, ansåg de övriga att det behövdes ett riktigt kulturhus, utformat för kulturen särskilda behov. Centerpartiets Gabor Sebastiani visade till och med en vision med ett fantasifullt hus på tomten där Bodals kapell legat.
Socialdemokraternas Annica Grimlund pläderade energiskt för en kulturverkstad, gärna AGA 5, AGA:s gamla verkstadslokaler. Hon fick medhåll av Vänsterpartiets Jonas Lundgren: Kultur ska inte i första hand konsumeras, det ska utövas.
Alla var också eniga om att Musikskolan och Sagateatern har hög klass, men oeniga om det behövs ett breddat utbud med andra konstgrenar för ungdomar: teckning, målning, dans etc. Enigheten var också stor om fler replokaler för förhoppningsfulla band som siktar mot Lidingö Rock. När politikerna avslutningsvis fick beskriva vad de skulle göra om de fick 2 miljoner kronor att spendera utöver dagens budget skulle några lägga det på att sänka avgifter för ungdomskulturen. Två miljoner kronor motsvarar det belopp som kunnat frigöras om staden förra året valt att sänka skatten med 49 öre, i stället för 50 öre.
Ett glatt besked för oroliga föreningar var att Anders Paulsen (LP) lovade att föreningar som drabbats av hyreshöjningar, när staden infört marknadshyror också för föreningslokaler, skulle kompenseras, även retroaktivt.
En utredning, som den fackliga organisationen DIK-förbundet gjort, har visat att Lidingö ligger långt ner på listan, på plats 211 av 289 kommuner, när det gäller hur stor del av den kommunala budgeten som går till kultur. Det var inget problem för den politiska majoriteten medan oppositionen såg det som ett tydligt tecken på att försäkringarna om kulturens värde var mer luft än realitet.
Lidingö Kulturallians är ett nätverk som bildats av Lidingös kulturföreningar för att stödja och stärka varandra. Bland de 25 medlemmarna finns bland annat Hembygdsföreningen, SPF, PRO, Bibliotekets vänner, Humanistiska sällskapet, Ansgarskyrkan, Lidingö församling och Lidingökonstnärerna.
Kulturalliansen och Bibliotekets Vänner

Vi vill tacka för en bra och engagerad kulturdebatt i Stadshuset den 2 september, arrangerad av Lidingö Kulturallians.
Vi politiker, som representerade samtliga partier, svarade på frågor och kommenterade varandras åsikter. Som alltid i dylika sammanhang går tiden fort och allt man velat säga hinns inte med. Om jag haft möjligheten hade jag velat avsluta med dessa ord:
Lidingö ska göra det som en kommun kan göra riktigt bra för att skapa ett levande och tillgängligt kulturliv nära Lidingöborna och ge goda förutsättningar för våra ideella krafter.
Barn och ungdomar kommer i första rummet. Era barn som får vägledning att hitta till en bok, ett instrument, en teaterscen eller annat kreativt sammanhang får med sig något av stor betydelse för resten av livet.
Det är därför vi säger att kultur inte bara är en kostnad. Om vi drar ned på kulturen så sparar vi i kronor men förlorar i mänsklighet.
Utan kultur blir vårt samhälle bara en plats där vi sover – inte en plats där vi lever.
Kulturen är en investering i människor, i gemenskap och i framtidens Lidingö.
För oss i LidingöPartiet betyder Lidingö – ALLT
LidingöPartiet
Anders Paulsen
Mycket välformulerat av Ander Paulsen. Lidingömoderaterna instämmer helt i vikten av kultur och dess plats i våra liv. Utan kultur så har vi inget gemensamt samhälle.