

Bara du som prenumererar får:
• Över 5000 artiklar i arkivet
• Alla reportage
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning
med oberoende journalistik
Läs denna artikel gratis!
... och du får 5000 andra artiklar också!
... och du får 5000 andra artiklar också!
Prenumerera från
29 kr/månad
29 kr/månad
Första månaden gratis!
Ingen bidningstid
Klicka här
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
En månad i taget
29 kr/månad
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
Årsprenumeration
295 kr/år
(24:50/månad)
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
En dag
49 kr/dag
Engångsbetalning (kort eller Swish)
Vi kommer alltså att behöva bereda plats för 3 ”sopkärl” den nuvarande gröna, den bruna för matavfall och denna nya? ”Sopkärlen” kommer att ta en ganska stor plats på uppfarten. Men jag förstår varför, det räcker med att man tittar på hur vissa människor slänger sina ”sopor” på återvinningsstationerna. Så skräpigt vill man ju inte ha den i sin egen entré så det blir nog viss skärpning.
Är detta ett skämt? Ett kärl okej, sedan kommer bruna kärlet, sen ytterligare ett svart stort kärl på alla tomter? Jag hoppas att det är valbart, själv tar jag mig gärna till återvinningsstationerna när det behövs.
Halvtomma kärl som blåser ut på gatan och tar plats på uppfarten.
Mmmm…
Bakgrund som man borde ha länkat till på Lidingös hemsida kanske:
https://msva.se/avfall/narsorterat/bakgrund-till-narsorterat
Noterar att i vissa kommuner är det fyra (4) kärl, och alltså inte den typen av kombikärl som här visas.
Hej Lars,
Ett kärl som delas på 4 delar inga problem, men 3-4 halvtomma kärl får inte plats på min uppfart iaf, speciellt inte när de ligger kullblåsta. Då är jag ledsen men det spelar ingen roll vad ”andra kommuner” gör. Blir inte mindre idiotiskt för det..
”Not in my backyard…”
Håller för övrigt med, försökte bara lyfta det hela lite – det finns de som har det värre. Det värsta som jag ser det är kanske inte sorterandet i sig, utan att det kommer lite ”pö om pö” och utan egentlig framförhållning. I flerbostadshus börjar man nu få ont om plats för flera ”sorteringskärl” och till på köpet är de som finns ofta överfulla. Vad är poängen lixom?
Flera kommuner har 2 kärl (totalt) som utöver matavfall & restavfall och ovan diskuterat även kan hantera metall,glas och tidningar. Samordningen och ta lärdom av andra kommuner är inte optimal när det gäller sophanteringen. Det handlar även om slutdestination för soporna, där är tyvärr inte Stockholm och Lidingö i framkant. Det kommer bli trångt på uppfarter/entréer , ssk. de radhus på ön som inte har egen garageuppfart.