Lidingöborna vill ha skarpare klimatpolitik

Debatt17 augusti 2026 kl 03.521
Bara du som prenumererar får:
• Över 5000 artiklar i arkivet
• Alla reportage
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
Läs denna artikel gratis!
... och du får 5000 andra artiklar också!
Prenumerera från
29 kr/månad
Första månaden gratis!
Ingen bidningstid
Klicka här
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
En månad i taget
29 kr/månad
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
Årsprenumeration
295 kr/år
(24:50/månad)
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
En dag
49 kr/dag
Engångsbetalning (kort eller Swish)
Har du redan ett konto?
Patrik Sandström, gruppledare och nr 1 på valsedeln
Wiktoria Wittboldt, ledamot i fullmäktige och nr 2 på valsedeln
Lars Ståhle, ordförande MP Lidingö och nr 3 på valsedeln
Anna Odén, nr 4 på valsedeln.

Kommentarer

  1. – ”snabbt avskaffa alla val” är exakt vad Per Holmgren sagt!!

    Det är direkt anmärkningsvärt att ett parti som Miljöpartiet har en sådan radikal åsikt. Men samtidigt talande för hur man påverkar Sverige genom att stänga ned kärnkraft trots att majoriteten av Sverige är för kärnkraft.
    Referens: https://www.expressen.se/debatt/varfor-sa-tyst-bah-kuhnke/

    Sedan har vi då miljöförstörande beslut som Miljöpartiet tagit i styrande ställning på andra sidan bron där man styr stad och region tillsammans med Socialdemokrater med flera partier:
    1) Dumpa giftiga bottenmassor i Askrikefjärden som det var beslutat, men opinionen såg till att det inte blev av över huvudet taget (och det var inte tack vare Centern, Miljöpartiet, Vänstern eller Socialdemokraterna!).
    2) Kraftiga neddragningar av lokaltrafiken genom försämring av flertalet busslinjer som SL tillhandahåller på Lidingö, och konstant strul med Lidingöbanan (hur lång tid tar det egentligen att byta bromsar på ett tågset?) plus att vi skall inte glömma att det inte finns personal till att köra Lidingöbanan ens – en stor andel av inställda tåg är pga personalbrist.
    3) Obstruerande genom att inte genomföra majoritetens beslut om att bygga förlängningen av Spårväg City till Ropsten. Här är vi igen med detta med demokrati och oviljan att acceptera något som redan beslutats.

    Sist men inte minst: Vad kostar era visioner, vart skall pengarna tas ifrån / finansieringen? Inte ett enda ord om kostnaderna för era förslag utan vi skall bara ”lita på er”?

    Jag tycker att miljön är viktig, men inte till priset av diktaturvisionerna ovan. Alla dessa dåliga beslut är anmärkningsvärda helt enkelt.

Kommentera

Ange korrekt namn. Kommentarer granskas innan de publiceras.

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *