
Bara du som prenumererar får:
• Över 5000 artiklar i arkivet
• Alla reportage
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning
med oberoende journalistik
Läs denna artikel gratis!
... och du får 5000 andra artiklar också!
... och du får 5000 andra artiklar också!
Prenumerera från
29 kr/månad
29 kr/månad
Första månaden gratis!
Ingen bidningstid
Klicka här
Du stödjer Lidingös lokala dagstidning med oberoende journalistik
En månad i taget
29 kr/månad
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
Årsprenumeration
295 kr/år
(24:50/månad)
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
(Ord pris 345 kr/år)
Ingen bindningstid
Första månaden gratis!
En dag
49 kr/dag
Engångsbetalning (kort eller Swish)
Ett hållbart Lidingö

Jag brukar alltid köpa det mest hållbara som finns vid varje givet tillfälle. En av de bästa investeringarna jag gjort är min gräsklippare. Klippo, bensinmotor. Den har hållit i över 30 år.
Grannen har en batteridriven plastig Ryobi köpt nyligen, den klipper knappt. Han skickar den till soptippen 2-3 år efter inköp.
Så även om min släpper ut avgaser när jag klipper kanske 10 gångtimmar om året max så ser jag att ett byte till ”ny teknik” skulle ha en negativ påverkan på klimatet. Den jag har nu kommer kunna gå i arv.
Kvalitet är det mest hållbara!
Notera att framställandet och tillverkning av alla dessa batterier är en synnerligen smutsig verksamhet. Ta elbilar som exempel: Det blir inte miljöpositiva tidigast vid 56.000 km körsträcka – kör man alltså 5.000 km per år (dvs 500 mil) så tar det tio år innan man kanske blir miljöpositiv.
Enbart pga. batteriernas smutsiga tillverkning.
Så el är bra – helt klart suveränt och mycket bättre effektivitet när det är tal om en motor. Det är lagringen av energin som är närmast en skandal. Således batteridrivet, inte riktigt lika positivt som man först kan misstänka. Men det är NIMBY (Not In My Back Yard – alltså tillverkningen av batterierna sker utomlands, så Sverige drabbas kanske inte av dessa miljöförstörande verksamheterna….).
https://www.lidingonyheter.se/mp-lidingoborna-rostade-for-mer-och-battre-klimat-och-miljopolitik/
Miljöpartiets framgångar är omöjliga att förstå. Naturligtvis är det väldigt bra och bekvämt att allting går på el. Då man tittar på vilka Lidingöbor med lyxbilar som fanatiskt satsar på el och direkt skrotar fossildrivet får man en falsk bild av miljömedvetenhet. Fin villa med pool och solceller, lyxelbil, båt, fjällstuga , fritidshus i syd och utlandsresor flera gånger per år pekat på ett totalt ointresse för att privat förändra sitt levnadssätt för att rädda Sverige !
Mot den bakgrunden är det löjeväckande att spara enligt ovan då Googelsatsningen på AI-datacenter i Timrå kommer att förbruka 2 GW som är mer än förbrukningen i hela Stockholm ! Google vill utnyttja produktionen av billig el i Norrland. Där befarar man det blir prishöjningar och vill behålla sin egen produktion för egna behov. Vi har redan dyrare el och en prishöjning i Norrland kommer att läggas ovanpå vårt redan dyrare elpris !
Ingen vill egentligen bygga ny kärnkraft men om Miljöpartiet menar allvar med elektrifieringen borde de agera för att återställa kärnkraften som de lagt ner !